Wentylacja – co to takiego?

Najprościej mówiąc jest to nic innego jak cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz

Dlaczego wentylacja a nie otwarte okno?


Okno, nawet najmniejsze i uchylone na małą szparkę, może dać 10 razy większy przepływ powietrza od tego, który jest wymagany. Prowadzi to do utraty dużej ilości ciepła, a co za tym idzie pieniędzy, nie wspominając już o przeciągach, zanieczyszczeniach czy hałasie. Czerpanie świeżego powietrza w systemach nadmuchowych pozwala natomiast na ustalenie przepływu powietrza na poziomie, który jest optymalny dla danego użytkownika. Wentylacja w bezpośredni sposób wpływa na jakość i wydajność pracy oraz samopoczucie osób przebywających w danych pomieszczeniu. Zła wentylacja jest najczęstszą przyczyną bólów głowy, zmęczenia, chorób układu oddechowego, alergii czy podrażnienia błon śluzowych, wpływa także na niszczenie ścian budynków. Cyrkulacja powietrza wentylacji mechanicznej jest w pełni kontrolowana.
Najpopularniejszym i najkorzystniejszym ekonomicznie rodzajem wentylacji tego rodzaju, jest wentylacja z odzyskiem ciepła.